مفاهیم و روش کار فیوز سازه ای در آیین نامه

توسطمدیریت

مفاهیم و روش کار فیوز سازه ای در آیین نامه

مفهوم فیوز سازه ای در آیین نامه

فیوز سازه ای دست ساز حرارتی در حین زلزله و مقاوم سازی به روش ژاکت بتنی با جذب قسمت عمده‌ای از نیروی زلزله در تقویت سازه های فولادی و آسیب‌ های وارد شده به سایر اجزای سازه و بهسازی لرزه ای را به حداقل می‌رساند. اعضا سازه تقویت شده مانند یک فیوز دست ساز برق که تحت جریان غیرمجاز برق، پریده و از آسیب به سیم‌کشی و وسایل برقی مورد استفاده جلوگیری کرده و عمل می‌کنند؛ از این‌ رو به این اعضای فیوز سازه‌ای دست ساز و گاهی فیوز سازه ای حرارتی نیز گفته می‌شود. یکی از روشهای کاهش خسارات ناشی از مقاوم سازی سازه در مقابل زلزله در سازه ها و با هدف ساختن خرابی ها در اعضای از پیش تعیین شده است.

روش کار در آیین‌نامه فیوز دست ساز به این صورت هست که کلیه اعضا ابتدا باید تحت اثر نیروهای کاهش‌ یافته زلزله طراحی شوند و بهسازی سازه ای انجام شود و سپس با ضرایبی مثل ضریب اضافه مقاومت در آیین نامه aisc و طبق استاندارد مورد برسی قرار میگیرد. بار زلزله ورودی برای طراحی و تقویت سازه های بتنی اعضای کنترل شونده توسط نیرو force control یعنی اعضایی که حتماً باید تا رسیدن اعضای کنترل شونده توسط تغییر مکان فیوز سازه ای حرارتی دست ساز به تغییرمکان حدیشان و ارتجاعی باقی می مانند و وارد ناحیه غیرخطی نشوند، توسط نیرو در تقویت تیر بتنی تشدید شود.

به‌ صورت خلاصه می توان گفت که در این عملکرد فیوز سازه ای را به‌گونه‌ ای طراحی می‌کنیم که بعضی از نقاط پیش‌ بینی‌ شده به‌ عمد ضعیف طراحی می‌شوند تا در هنگام زلزله حتماً وارد ناحیه غیر ارتجاعی شده و باعث اتلاف انرژی زلزله در فیوز سازه‌ ای حرارتی در مقاوم سازی سازه و باقی اعضا که بر اساس نیرو طراحی می‌شوند باید در حالت ارتجاعی باقی بمانند.

درباره نویسنده

مدیریت administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.

مستقیم با مدیریت